HEJ, DAWNE TO BYŁY CZASY…

Hej,dawne to były czasy…Hej, dawne, kiedy na zamku rodowym Leliwitów na Górze św. Marcina w Tarnowie w roku 1488 przyszedł na świat Jan Tarnowski – syn Jana Amora – kasztelana krakowskiego i Barbary z Rożnowa, wnuczki sławnego Zawiszy Czarnego. Słynny hetman Jan Tarnowski to Patron Szkoły Podstawowej w Tarnowcu. 10 maja b.r. uczniowie naszej szkoły oddali honorowy pokłon swemu Patronowi. W odświętnej sali przypominającej tę zamkową, ceremonię poprowadził sam hetman, w którego wcielił się uczeń klasy VIII b – Jan Woźniak. Z honorami złożył ukłon Dyrekcji szkoły, która powitała zgromadzonych żaków w murach budynku, a samemu hetmanowi wręczyła buławę hetmańską jako symbol władzy i oddała gmach we władanie na czas uroczystości. Po części oficjalnej i odśpiewaniu hymnu szkoły hetman zaprosił zacnych Gości do zamku na ucztę. Łaskawych Gości ze stron dalekich, co przybyli, aby podziwiać splendor wielkiego hetmana koronnego Jana z rodu Tarnowskich i jego żony – pięknej, mądrej oraz roztropnej. Zgromadzeni obaczyli, jakich Gości przyjmował w progach zamku wielkiego, co się na Górze św. Marcina wznosił. Wraz z hetmanem i żoną Jego przybyły damy – szlachetnie urodzone panny, królowa węgierska – Izabella Zapoyla z królestwa wraz z synem wygnana – Polka rodem, córka miłościwego króla Zygmunta Starego. Damy dworu w podzięce odśpiewały hetmanowi „Balladę o Tarnowie”. Wszyscy podziwiali taniec dworski panien szlachetnie rodzonych / choreografia do tańca i dobór muzyki autorstwa ucz. klasy VI B – Oliwii Nicieji/. Na sam koniec zamkowej uroczystości zawitał Jan Kochanowski – poeta i rycerz mężny, by na własne oczy zobaczyć piękno zamku, Zawady i okolic. Żona hetmana zapewniła, że do ostatniej życia chwili Jan Tarnowski i Jego zamek Polsce będą służyć. A nawet, gdy śmierć zamknie Jego oczy, to duch hetmana zawoła z góry:

„O Polsce nie zapomnijcie! Polakami bądźcie! Strzeżcie tradycji, historii i wiary”.

Następnie podsumowano realizację projektu „Hetman Jan Tarnowski – Nasz Patron”. Należy zaznaczyć, iż w październiku wszyscy uczniowie przystąpili do realizacji projektowych zadań: klasy I – III – otrzymały zadanie – Układamy puzzle. Zadanie polegało na ułożeniu puzzli z zabytkami, widokami, herbem Leliwa i pokolorowaniu ich.

Klasa IV a wykonała zaproszenia, klasa IV b ogłoszenia.

Uczniowie klas V wykonali Drzewo rodowe Tarnowskich.

Uczniowie klas VI napisali Kartkę z pamiętnika hetmana Jana Tarnowskiego.

Klasa VII stworzyła Fotoreportaż, do którego ucz. wykonali samodzielnie zdjęcia, natomiast uczniowie klasy VIII a zaprezentowali Kalendarium z życia Jana Tarnowskiego, klasa VIII b – przygotowała Mowę do narodu hetmana Tarnowskiego. Uczniowie wszystkich klas przystąpili do konkursu wiedzy o życiu i działalności hetmana.

Największą atrakcję stanowiły nagrody ufundowane przez Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, z którą nasza szkoła nawiązała współpracę.

Uroczystość przebiegała w niezwykle miłej, doniosłej atmosferze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.